روتر چیست ؟

روتر تجهیز کوچکی است که وظیفه اصلی آن انتقال اطلاعات براساس یک IP مشخص می باشد. در واقع این انتقال اطلاعات می تواند دو حالت کلی داشته باشد ، حالت اول بین چند سیستم با یکدیگر باشد و به راحتی بتوان داده ها را از سیستم به گوشی یا به یک یا چند کامپیوتر دیگر توسط روتر انتقال داد. حالت دوم گوشی ، لپ تاپ و … را توسط مودم به شبکه جهانی اینترنت متصل می کند و اطلاعات را به درستی به مقصد ارسال و یا دریافت می نماید. البته روتر می تواند هر دو حالت را همزمان پشتیبانی کند یعنی تمامی سیستم هایی که به یکدیگر متصل شده اند همزمان به شبکه جهانی اینترنت هم وصل شوند. نحوه عملکرد روتر به این صورت است که برای هر دستگاه یک IP مشخصی تعریف می کند و به کمک این IP هر سیستم را شناسایی کرده و اطلاعات را به درستی به مقصد مورد نظر می رساند. روتر برای اتصال به اینترنت نیاز به مودم دارد. مودم ها به تنهایی قابلیت ارسال اطلاعات به چندین سیستم و گوشی را ندارند به همین منظور یا باید یک روتر به مودم متصل شود یا از یک مودم روتر استفاده نمود یا تا قابلیت ارسال اطلاعات به چندین تجهیز هوشمند فراهم گردد.

روتر چیست

کاربرد های روتر

روتر  (Router)علاوه بر انتقال اطلاعات بین چند سیستم با یکدیگر و اتصال آن ها به اینترنت کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

یکی از کاربرد های بسیار مفید روتر برای کاربران قابلیت نصب VPN است. همان طور که می دانیم بسیاری از سایت ها در کشور ما فیلتر بوده و برای استفاده از آن ها نیاز به نصب برنامه هایی مانند فیلتر شکن است که همواره با مشکلاتی همراه است. روتر دارای قابلیت تغییر آدرس IP سیستم می باشد یعنی شما می توانید با این ویژگی براحتی به گوگل نشان دهید که از کشوری بجز ایران به اینترنت متصل هستید. بنابراین اجازه دسترسی به تمامی سایت های فیلتر شده را خواهید داشت. این ویژگی برای افرادی که در ارز دیجیتال فعالیت دارند و یا کسانی که برای کارهای خود نیازمند سایت هایی مانند یوتیوب هستند بسیار مفید می باشد.

قابلیت بسیار جذاب دیگر روتر بالا بردن امنیت مسیر انتقال داده ها می باشد. روتر همواره ایمن ترین و سریع ترین راه را برای ارسال و دریافت اطلاعات انتخاب می کند که این عامل مانع از دسترسی هکرها می شود. بنابراین با خیال راحت می توان تمامی کارهای مهم خود را از جمله انتقال پول ، تراکنش های مالی ، استفاده در دستگاه ATM و … را انجام دهید.

همچنین استفاده از روتر باعث به حداقل رسیدن قطعی اتصال به اینترنت می شود. از کاربرد های دیگر این وسیله می توان به استفاده در کارخانه ها جهت برقرای اتصال به دوربین های مداربسته ، استفاده در هتل ها برای شبکه کردن اطلاعات و کنترل کاربران ، بکارگیری در خانه های هوشمند برای برقرای اتصال بین تجهیزات و … اشاره نمود.

کاربردهای روتر

مزایای استفاده از Router

  • نسبت به کارایی بالایی که دارد بسیار ارزان و اقتصادی می باشد.
  • بالا بردن امنیت اتصال به شبکه
  • قابلیت تغییر آدرس IP که نیاز به نصب برنامه های فیلتر شکن را از بین می برد.
  • مناسب برای افرادی که با رمز ارز کار می کنند.
  • بسیار کم مصرف
  • استفاده هم با کابل LAN و هم با WiFi
  • قابلیت اتصال چنیدین مودم به روتر
  • قابلیت سوئیچ کردن برای اتصال مودم ها و سیستم های بیشتری به روتر
  • قابلیت تعیین اینکه چه سیستمی با سرعت بالای اینترنت کار کند و چه سیستمی از سرعت پایین تری بهره گیری کند.

تفاوت مودم روتر با روتر چیست و بهتر است کدام را بخریم ؟

با توجه به تعاریف روتر سوال اساسی که پیش می آید استفاده از روتر بهتر است یا از مودم روتر ؟ در حقیقت اکثر مودم های امروزی یک روتر نهفته نیز درون خود دارند و در واقع نام آن ها مودم روتر می باشد. اگر بخواهیم واضح تر توضیح دهیم در گذشته مودم ها توسط کابل LAN به یک سیستم متصل می شدند اما رفته رفته و با گذشت زمان و اضافه شدن وسایل هوشمند در هر خانه مودم ها نیز پیشرفته تر شدند و به مودم روتر تغییر یافتند. یعنی مودم ها برای اینکه اطلاعات را به درستی به سیستم هایی که به آن متصل هستند ارسال نمایند نیاز به روتر دارند. به کمک روتر و با شناسایی هر دستگاه توسط IP ، تمامی داده ها به درستی به آدرس خود ارسال و دریافت می شوند. از تفاوت های دیگر مودم با روتر می توان به نوع اتصال آن اشاره کنیم ، برخی از مودم ها قابلیت اتصال هم با سیم کارت و هم با کابل LAN را دارند اما روتر ها فقط به وسیله کابل به مودم وصل می شوند. خرید روتر برای افرادی که نیاز به شبکه کردن سیستم های خود دارند و یا افرادی که نیاز به تغییر IP اینترنت دارند بسیار مناسب می باشد. اما کاربرهایی که جهت انجام کارهای روزمره از اینترنت استفاده می کنند ، خرید مودم روتر به تنهایی برای آن ها پیشنهاد می شود.

تفاوت مودم با روتر