مودم روتر چیست ؟

مودم روتر دستگاهی است که وظیفه ی اصلی آن اتصال تجهیزات هوشمند به اینترنت می باشد. این دستگاه قابلیت این را دارد که داده ها را به درستی به مقصد خود ارسال و دریافت نماید. در گذشته اتصال یک سیستم توسط مودم های نسل قدیم با کابل LAN امکان پذیر بود اما امروزه با در دسترس بودن گوشی های هوشمند ، لپ تاپ ، کامپیوتر و … نسل مودم ها نیز ارتقا یافته و به مودم روتر تغییر نموده است. در واقع مودم روتر ترکیبی از هر دو دستگاه مودم و روتر می باشد. مودم وظیفه ی اتصال به شبکه اینترنت را برعهده دارد و روتر تمامی داده ها را از طریق IP هر دستگاه به مقصد مورد نظر به درستی انتقال می دهد. چنانچه از مودم روتر استفاده نکنید باید یک دستگاه مودم و یک دستگاه روتر جداگانه تهیه نمایید و جهت استفاده ، روتر باید به مودم اتصال پیدا کند. استفاده از مودم روتر ، برای شرکت ها و افرادی که نیاز معمولی از اینترنت دارند پیشنهاد می شود.  همچین خرید روتر به تنهایی و متصل کردن آن به یک مودم برای افرادی پیشنهاد می شود که نیاز به شبکه کردن سیستم های خود دارند البته روتر دارای کاربرد ها و مزایای دیگری است که پیشنهاد می کنیم مقاله ای که در این زمینه تهیه کرده ایم را مطالعه نمایید. ( اینجا کلیک کنید )

مودم و روتر

modem router

نحوه عملکرد مودم روتر چگونه است ؟

اتصال به اینترنت از طریق مودم روتر ها توسط کابل های مخابراتی ، دکل ها ، امواج ماهواره ای و … صورت می گیرد. داده هایی که در سیستم ها امروزی به وجود می آیند همه از نوع دیجیتال هستند ولی کابل های مخابراتی ، دکل ها و… فقط اطلاعات آنالوگ را می شناسند. مودم روتر ها یا مودم ها به تنهایی وظیفه ی تبدیل اطلاعات را دارند یعنی داده های آنالوگ را از مخابرات دریافت نموده و تبدیل به دیجیتال می کنند و برعکس اطلاعات دیجیتال را از سیستم های هوشمند دریافت می کنند و تبدیل به آنالوگ می کنند. کلمه ی Modem ( مودم ) برگرفته از کلمه ی modulator-de modulator ، به معنای مدولاسیون و دمودلاسیون است که در واقع همان تغییر داده ها به یکدیگر می باشد. پس از تغییر داده ها ، مودم اطلاعات را به روتر ارسال نموده و توسط روتر به مقصد مورد نظر ( گوشی ، لپ تاپ ، سیستم و…) به طور کاملا صحیح و ایمن می رساند.

کاربرد مودم روتر

مزایای استفاده از مودم روتر ها

  • اتصال همزمان چندین سیستم هوشمند به اینترنت
  • برخی از مدل ها قابلیت نصب VPN را دارند که می توان از سایت های فیلتر شده استفاده نمود که برای افراد پژوهشگر و … بسیار کارآمد می باشد.
  • قابلیت کنترل والدین و عدم دسترسی به برخی از سایت ها
  • عدم افت سرعت اینترنت
  • ایمن نمودن مسیر انتقال داده ها