دستگاه کارتخوان

تفاوت کارتخوان سیار و ثابت چیست؟

تفاوت کارتخوان سیار و ثابت

دستگاه های کارتخوان به دو نوع ثابت و سیار تقسیم می شوند که هر کدام کارایی مختص به خود را دارند. یکی از پرتکرار ترین سوالات افراد هنگام خرید کارتخوان این است که کارتخوان سیار بخریم یا ثابت؟ چه تفاوتی باهم دارند و کدام یک مناسب شغل  ما می باشد؟ اصلی ترین تفاوت میان کارتخوان سیار و ثابت را می توان از نام آن ها تشخیص داد. کارتخوان های سیار قابلیت حمل و نقل و جا به جایی به هر مکانی را دارند و بالعکس کارتخوان های ثابت محدود به موقعیت و مکان ثابتی هستند.

در این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ تمامی سوالات خود در رابطه با دستگاه های کارتخوان سیار و ثابت پی ببرید و بتوانید کارتخوان مناسب کسب و کار خود را خریداری کنید.

دستگاه کارتخوان سیار

همانطور که اشاره کردیم کارتخوان های سیار قابلیت حمل و نقل و جا به جایی دارند و شما می توانید در مکان های متفاوت از این دستگاه استفاده کنید. کارتخوان های سیار با باتری کار می کنند و بعد از شارژ کامل باتری می توان از ۸ تا ۴۸ ساعت از دستگاه استفاده نمود. البته باید توجه کنید که این مقدار بستگی به میزان شارژی که کارتخوان در خود نگه میدارد، نوع دستگاه و میزان استفاده شما از کارتخوان دارد. بنابراین مدت زمان روشن ماندن کارتخوان های سیار را نمی توان به طور دقیق بیان کرد. به عبارت دیگر هر چه میزان استفاده شما از دستگاه کمتر باشد، مدت زمان بیشتری روشن خواهد بود و هر چه بیشتر از کارتخوان استفاده کنید دستگاه شارژ بیشتری مصرف می کند و زودتر خاموش خواهد شد.

از کارتخوان های سیار با باتری قوی می توان به مدل های H9 ،PAX S915 و کارتخوان آنفو مدل AF70 اشاره کرد. شما عزیزان می توانید با کلیک کردن روی نام این محصولات، مشخصات و اطلاعات آن ها را مشاهده کنید.

کارتخوان سیارمزایای کارتخوان سیار

از مزیت هایی که دستگاه های کارتخوان سیار دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارتخوان سیار به این دلیل که تمامی خدمات را بدون وابستگی به مکان، به شما ارائه می دهد باعث افزایش سرعت انجام دادن کارها و کاهش مدت زمان انتظار مراجعین می شود.
 • یکی دیگر از مزیت های کارتخوان سیار سایز و ابعاد کوچک آن ها می باشد. این ویژگی باعث می شود تا دارندگان این دستگاه بتوانند آن را به راحتی همه جا با خود حمل کنند و معاملات خود را انجام دهند. به عنوان مثال می توان به پیک های موتوری و پرداخت های درب منزل با استفاده از کارتخوان سیار اشاره کرد.
 • کارتخوان های سیار به تنهایی می توانند تمامی نیازهای مراجعه کنندگان را برطرف کنند. ضمن اینکه همواره در حال به روز رسانی و پیشرفت هستند.
 • کارتخوان سیار باتوجه به کاربرد گستره ای که دارد، بسیار مقرون به صرفه می باشد و یک کارتخوان ارزان محسوب می شود. در واقع این امکان را به کسب و کارهای کوچک می دهد که بدون صرف هزینه های گزاف برای پشتیبانی نرم افزار یا ثبت الکترونیکی، بتوانند تراکنش های روزانه خود را انجام دهند.
 • از دیگر مزایای کارتخوان سیار می توان به امنیت بالای این دستگاه اشاره کرد. دلیل این موضوع این است که تمامی معاملاتی که صورت می گیرد رمز گذاری می شوند و به هیچ وجه اطلاعات کارت افراد در کارتخوان ذخیره نمی شود.
 • یکی دیگر از مزیت های فوق العاده کارتخوان های سیار این است که می توان از آن ها در زمان شلوغی ها و اوج پرداخت کمک گرفت. این کار باعث جلوگیری از تهیه نسخه پشتیبان برای ساده سازی خدمات در دفاتر فروش می شود.
 • افرادی که از کارتخوان سیار استفاده می کنند به مشتریان خود کمک می کنند که به راحتی و بدون پرداخت کارمزد، پول نقد برداشت کنند و عملیات کارت به کارتی خود را انجام دهند، همین عامل باعث جلب رضایت مشتریان می شود و نقش مهمی در افزایش پاخور فروشگاه و فروش آن ایفا می کند.

خرید کارتخوان سیار: انواع کارتخوان سیار در فروشگاه مایا تجارت

دستگاه کارتخوان ثابت

دستگاه های کارتخوان ثابت که از اولین کارتخوان های وارد شده به ایران هستند، محدود به یک موقعیت مکانی ثابت می باشند. تراکنش ها در کارتخوان ثابت از طریق ارتباطی که به وسیله کابل اینترنت و یا خط تلفن ایجاد شده، انجام می شوند.

کارتخوان ثابت برخلاف کارتخوان سیار قابلیت حمل و نقل و جا به جایی ندارد و فقط به اندازه سیمی که به آن متصل است می توان آن را جا به جا نمود.

کارتخوان ثابتمزایای کارتخوان ثابت

از مزیت های دستگاه کارتخوان ثابت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مزیت اصلی کارتخوان های ثابت ارزان بودن آن ها می باشد و شما می توانید با پرداخت هزینه ای بین یک میلیون الی یک میلیون و پانصد هزار تومان یک کارتخوان ثابت خریداری کنید.
 • دستگاه کارتخوان ثابت این قابلیت را به مصرف کننده می دهد که به وسیله خط تلفن یا استفاده از اینترنت بتواند از چند کارتخوان ثابت استفاده کند.
 • دستگاه کارتخوان ثابت قابلیت اتصال به کامپیوتر و صندوق های فروشگاهی را دارند.
 • یکی دیگر از مزیت های کارتخوان ثابت پایین بودن هزینه های نگهداری آن می باشد. یکی از علت های این موضوع این است که کارتخوان ثابت با باتری کار نمی کند و شما هزینه ای برای خرید باتری نمی دهید.

شباهت ها و تفاوت های کارتخوان سیار و ثابت در چیست؟

در این قسمت به بررسی شباهت ها و تفاوت های کارتخوان سیار و ثابت می پردازیم:

شباهت ها:

 • برای انجام تراکنش توسط هر دو کارتخوان در صورتی که امانی نباشند و خریداری شده باشند محدودیت تعدادی وجود ندارد.
 • برای هر دو نوع کارتخوان ها یعنی هم کارتخوان های سیار و هم کارتخوان های ثابت جواز کسب الزامی نیست. (مگر برای صنف های پزشکی، وکالت، رستوران ها، آرایشگاه ها و… )
 • بدون نیاز به افتتاح حساب جدید می توان هر دو مدل کارتخوان را به تمامی حساب های بانکی متصل نمود. ( به غیر از بانک های ملی، ملت و پارسیان )
 • در صورت خرید از شرکت، مالکیت قطعی در هر دو نوع کارتخوان سیار و ثابت برای فرد متقاضی می باشد.

تفاوت ها:

 • بارزترین تفاوت میان این دو نوع کارتخوان، ثابت یا سیار بودن آن ها می باشد. کارتخوان های سیار قابلیت انتقال به مکان های مختلف را دارند اما کارتخوان های ثابت محدود به یک مکان می باشند.
 • برای اتصال کارتخوان سیار به شبکه بانکی هم می توان از شارژ سیمکارت استفاده کرد و هم در صورتی که دستگاه آکبند باشد می توان آن را از طریق وای فای متصل نمود اما کارتخوان ثابت به وسیله کابل LAN مودم یا خط تلفن به شبکه بانکی متصل می شود.

از کجا بفهمیم کدام کارتخوان برای کسب و کار ما مناسب است؟

برای پی بردن به این موضوع که کدام نوع کارتخوان برای کسب و کار شما مناسب تر است، باید شرایط و محدودیت های شغلی خود را ارزیابی کنید. اگر محلی ثابت برای کسب و کار خود دارید و نیازی به جا به جایی برای انجام معاملات نیست، بهتر است کارتخوان ثابت خریداری کنید؛ اما در صورتی که محل ثابتی ندارید و مدام در حال رفت و آمد هستید، به شما توصیه می کنیم کارتخوان سیار بخرید. البته باید اشاره کرد در صورتی که کسب و کار شما ثابت و ساکن باشد هم می توانید از کارتخوان سیار استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت کارتخوان ثابت فقط مناسب مشاغل با محلی ثابت است در حالی که کارتخوان سیار برای تمام انواع کسب و کارها مناسب می باشد.

اگر کسب و کار فروشگاهی دارید و تعداد تراکنش های شما زیاد می باشد پیشنهاد ما به شما خرید کارتخوان اندرویدی P10 می باشد؛ جهت مشاهده مشخصات این محصول روی نام آن کلیک کنید.

سخن آخر

همانطور که متوجه شدید کارتخوان ها به دو دسته ثابت و سیار تقسیم می شوند. کارتخوان های ثابت برای مشاغلی با محل ثابت مناسب هستند و کارتخوان های سیار قابلیت استفاده برای تمامی مشاغل را دارند. در صورتی که برای کسب و کار خود نیاز به خرید کارتخوان دارید و به دنبال شرکتی معتبر هستید و یا هنوز در انتخاب نوع کارتخوان تردید دارید، می توانید با شماره های ۰۲۱۴۶۸۹۰۱۴۱ و ۰۹۱۲۸۵۲۴۵۲۰ تماس بگیرید تا مشاورین شرکت معتبر مایا تجارت شما را در این زمینه راهنمایی کنند و بهترین کارتخوان و خدمات را به شما ارائه دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *