دستگاه کارتخوان

مالیات دستگاه کارتخوان

مالیات کارتخوان

مالیات دستگاه کارتخوان چیست ؟

از سال 1398 دولت سعی بر ساماندهی دستگاه های کارتخوان نمود به همین جهت با همکاری بانک مرکزی و سازمان مالیات به هریک از دستگاه های کارتخوان یک شناسه یکتا اختصاص داده شده است. براساس این شناسه تمامی تراکنش های دستگاه های کارتخوان از طریق بانک مرکزی به اداره مالیات ارسال می گردد. طبق این قانون افرادی که دارای دستگاه پوز سیار و ثابت هستند باید در سامانه امور مالیاتی ثبت نام نمایند. برخی از افراد تصور می کنند چنانچه ثبت نامی انجام ندهند مشمول قوانین مالیات نخواهند شد اما این تصور بسیار اشتباه است و باعث ضرر مالی به شخص خواهد شد. طبق شناسه یکتا تمامی تراکنش ها از طریق بانک مرکزی به اداره مالیات فرستاده می شود و پرونده مالیاتی آن ها براساس دستگاه کارتخوان تشکیل خواهد شد. چنانچه افراد از پر کردن اظهارنامه مالیاتی خودداری کنند علاوه بر مالیات پرداختی مشمول جریمه هم خواهند شد. همچنین طبق قانونی که در زمستان 1400 اجرا گردید کلیه دستگاه های کارتخوانی که در اداره مالیاتی کشور ثبت نشده اند غیر فعال خواهند شد.

آیا براساس تعداد تراکنش های دستگاه کارتخوان ، مالیات محاسبه می شود؟

سازمان مالیات کشور اعلام نموده است صرفا جهت نمایان شدن درآمد واقعی و اطمینان از صحت اظهارنامه مالیاتی ، دستگاه های کارتخوان باید دارای پرونده مالیاتی باشند و به هیچ عنوان بر اساس تعداد تراکنش ها مالیات برای افراد محاسبه نمی گردد. خیلی از افراد همیشه از مالیات هراس داشته اند و تا صحبت از اقدامات مالیاتی می شود می خواهند پنهان کاری کنند که همیشه نتیجه ای عکس داشته است و مشمول جریمه خواهند شد. بنابراین با خیالی راحت می توانید جهت دریافت کد مالیاتی خود اقدام نمایید. تیم مایا تجارت کار را برای شما عزیزان آسان نموده است و برای افرادی که از شرکت ما کارتخوان خود را خریداری نمایند تمامی مراحل ثبت نام و پرونده مالیاتی را بصورت رایگان انجام می دهد. در ادامه آموزش های لازم جهت دریافت کد مالیاتی را برایتان قرار داده ایم.

نحوه فعال سازی کد مالیاتی دستگاه های پوز سیار و ثابت

 1. ابتدا وارد سایت امور مالیاتی به نشانی gov.ir شوید.
 2. گزینه پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک را مانند مرحله زیر انتخاب نمایید.
  مالیات کارتخوان
 3. در صفحه ای که باز می شود مراحل بصورت کلی توضیح داده شده است ابتدا تمامی موارد را کامل مطالعه نموده و سپس مانند عکس زیر بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.
  مرحله دوم مالیات کارتخوان
 4. در این مرحله مشخصات درخواست شده را وارد کنید. چنانچه فرد شخصی حقوقی است گزینه حقوقی در غیر این صورت گزینه حقیقی انتخاب شود و در کادر بعدی کدملی را وارد نمایید و سپس بر روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
  مرحله سوم مالیات کارتخوان
 5. در مرحله بعد چنانچه از قبل ثبت نام نشده اید بر روی گزینه پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید.
 6. در صفحه جدیدی که باز می شود باید کدپستی و شماره همراه خود را وارد نمایید و پس از وارد کردن کلمات امنیتی گزینه پیش ثبت نام جدید را انتخاب نمایید.
 7. چنانچه تمامی مراحل را به درستی انجام داده باشید ، نام کاربری و رمزعبور مختص شما برایتان پیامک خواهد شد. لازم به ذکر است نام کاربری و رمز عبور خود را در هنگام ثبت نام اظهار نامه مالیاتی نیاز دارید.
 8. پس از زدن دکمه پیش ثبت نام جدید صفحه ای باز می شود که چندین مورد قرمز در آن نوشته شده است و شما باید تمامی موارد را تکمیل نمایید.
 9. پس از تکمیل اطلاعات باید در صفحه جدید آدرس دقیق خود را بر روی نقشه ای که نمایش داده شده است مشخص نمایید.
 10. در فرم بعدی که نمایش داده می شود باید تمامی اطلاعات مربوط به شغل خود را وارد نمایید.
 11. در مرحله بعد وضعیت مالیات بر ارزش افزوده خود را مشخص نمایید و اطلاعات خود را تایید نمایید.
 12. در مرحله آخر کد رهگیری مالیاتی دستگاه کارتخوانتان به شما نمایش داده خواهد شد و سپس آن را تایید نمایید.

توجه : پس از دریافت کد رهگیری ، جهت استعلام پرونده مالیاتی خود می توانید در سایت tax.gov.ir اقدام نمایید.

دریافت کد رهگیری مالیاتی کارتخوان های پاسارگاد

افرادی که دارای کارتخوان پاسارگاد هستند می توانند از طریق سایت خود پاسارگاد به نشانی https://pep.co.ir/ مراحل ثبت نام مالیاتی را انجام دهند. دارندگان دستگاه های پوز پاسارگاد به دو گروه پذیرنگان جدید و قدیمی تقسیم می شوند که مراحل دریافت کد مالیاتی برای هر دو گروه یکسان  می باشد.

مراحل دریافت کد رهگیری مالیاتی کارتخوان های پاسارگاد

 1. ابتدا وارد سایت پاسارگاد به نشانی https://pep.co شوید ، سپس از قسمت پذیرندگان سامانه امور مالیاتی را انتخاب نمایید.
  مالیات کارتخوان پاسارگاد
 2. در مرحله بعدی باید قوانین را مطالعه نموده و سپس تیک موافقت خود را زده و وارد سیستم شوید.
  مرحله دوم رهگیری مالیاتی کارتخوان پاسارگاد
 3. پس از زدن تیک در صفحه جدید باید شماره موبایل خود را وارد نمایید و کد تاییدی که برایتان پیامک می شود را وارد نمایید.
  مرحله سوم رهگیری مالیاتی کارتخوان پاسارگاد
 4. در صفحه ی بعدی باید اطلاعات شخصی و کسب و کار خود را وارد نمایید.
  کد رهگیری مالیات کارتخوان پاسارگاد
 5. اطلاعات ثبت شده فرد متقاضی برای شاپرک ارسال می شود و سپس شرکت شاپرک اطلاعات را به ادره امور مالیاتی ارسال می کند. پس از تایید اطلاعات ، پرونده مالیاتی شما تشکیل می شود و کد رهگیری مالیاتی از طریق پیامک برایتان ارسال می شود.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *